Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co je to agility?

21. 10. 2010

Agility je sport se psy, závod podobný koňskému parkuru. Vznikl okolo roku 1978 v Anglii.

Agility může dělat úplně každý s jakýmkoliv psem. Samozřejmě některá plemena se na agility hodí víc jako např. pudl, sheltie, border kolie a kolie dlouhosrstá, belgičtí ovčáci atd. Závodí i různí kříženci.

Cílem je, aby psovod se svým psem překonal trať s překážkami ve správném směru a pořadí, bez chyb a v co nejlepším čase.

Překážky na trati se dělí do tří skupin - skokové, zónové a ostatní. Mezi skokové překážky řadíme skok vysoký, skok daleký a zeď, mezi zónové řadíme kladinu, áčko (šikmá stěna) a houpačku, do ostatních patří tunely pevné a látkové, kruh, slalom a stůl.

V optimálním případě překonává závodní tým (psovod a pes) parkur bez penalizace a v čase kratším, než je předepsaný. Důvody k penalizaci mohou být v zásadě tři - chyba, odmítnutí a překročení časového limitu.

Jsou tři velikostní kategorie a to small (psi do 34,99 cm [kohoutkové velikosti]), medium (psi od 35 do 42,99 cm) a large (od 43 cm a výše). A podle nich je stanovena i výška překážek.

Týmy v agility jsou rozděleny do tří skupin podle výkonnosti - A1 (začátečníci), A2 (pokročilí) a A3 (profesionálové). K zařazení týmu do kategorií slouží zkoušky. 

 

***

 

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Agility. Najdete zde celý článek.

 

agi008m.jpg

agi19.jpg

agi13.jpg

1086120110_pict2413.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

zdroj - fotky: www.psihry.cz a vyhledávání Seznam.cz